Herkules

Bajka dla dzieci - Joly Joly

Gdy dziecko zaczyna naukę w szkole, jest to dla niego przygoda, a gdy jeszcze rozpoczyna naukę w szkole w Afryce to może być jeszcze bardziej fascynujące!
Afryka to zaczarowany kontynent. Fascynuje nie tylko dorosłych. Dla dzieci to egzotyczne zwierzęta, które można tylko zobaczyć w ZOO. A przyroda? Te dziwne i tajemnicze drzewa? Tego nie można zobaczyć w naszym kraju. A może przenieść się tam w marzeniach? Przeżyć cudowne przygody i poznać nowych przyjaciół? No to wyruszmy w zaczarowany świat Afryki…
 
JolyNadchodzi wieczór. Cała kraina tonie w ciemności, na niebie zaś pojawiają się pierwsze błyszczące gwiazdy. Wszystkie zwierzątka przygotowują się do odpoczynku - i niedźwiedź, i wiewiórka. A lisica już ułożyła lisięta do snu w swym legowisku. Dzieci także leżą w swoich łóżeczkach. Tylko sowa siedzi na drzewie, pilnując całego lasu.
JolyMama pochyla się nad łóżkiem, by pocałować swoją córeczkę Agnieszkę na dobranoc. Agnieszka to dziewczynka, która urodziła się w Afryce i jeszcze jako małe dziecko przeprowadziła się wraz z rodzicami do Bełchatowa. Jej rodzice są weterynarzami, to znaczy, że opiekują się zwierzątkami i leczą je na całym świecie. Z tego powodu ciągle podróżują i często przeprowadzają się. Razem z nimi przenosi się ich córka. Najlepszym kolegą Agnieszki jest Radek, znają się z przedszkola i dobrze się rozumieją. Bawią się wspólnie, jeżdżą na rowerach, na łyżworolkach i stale znajdują powody do śmiechu.
Kiedy noc dobiega końca, słońce rozbłyskuje na niebie, a promienie słoneczne przenikają przez zasłony i łaskoczą Agnieszkę po twarzy. Dziewczynka budzi się, wyskakuje z łóżeczka i biegnie do mamy.
- Dzień dobry, mamusiu! - woła już od drzwi.
- Dzień dobry, Agnieszko - odpowiada mama, stawiając przed nią talerz ze śniadaniem. - Mam dla ciebie niespodziankę.
- Jaką? - pyta Agnieszka, zajadając chleb z dżemem. Agnieszka lubi niespodzianki.
- Jedziemy z powrotem do Afryki. - oznajmia mama. - Tam, gdzie się urodziłaś - dodaje.
Agnieszka jednak nie pamięta już tego miejsca. Kiedy jej rodzice z powodu pracy opuścili JolyAfrykę, była jeszcze bardzo mała. Z niedowierzaniem więc pyta:
- Naprawdę?
- No tak, naprawdę, kochanie - odpowiada uradowana mama.
Agnieszka szybko zjadła śniadanie, umyła ząbki, ubrała się i pobiegła do ogrodu. Przez cały czas jednak martwiła się tym, że czeka ich przeprowadzka.
- Co ja tam będę robić? Przecież mój najlepszy kolega Radek jest tutaj, a w Afryce nie znam nikogo. - przemknęło jej przez myśl. Agnieszka przecież jeszcze nie wie, że spotka tam nową koleżankę i przeżyje mnóstwo niezwykłych przygód.
Ale mamusia i tatuś spostrzegli, że ich córka stała się nagle milcząca i cały czas zastanawia się nad czymś. Często zatem rozmawiają z dziewczynką, opowiadają o Afryce, o zwierzętach zamieszkujących ten kontynent. A na koniec tata mówi:
- Aha, zaczniesz tam także uczęszczać do szkoły, Agnieszko i na pewno znajdziesz sobie mnóstwo nowych koleżanek.
- Jak to? - strach oblatuje Agnieszkę. - Ja pójdę do szkoły?
- No, oczywiście. Wszystkie dzieci kiedyś muszą pójść do szkoły. I ty także. - dodaje mama.
JolyDla Agnieszki jest to jednak cios, nie potrafi sobie tego wyobrazić, a do szkoły nie chce jej się iść. Ani trochę!  Wolałaby bawić się z koleżankami. Jednak powoli zaczyna rozumieć, że nic już nie da się zrobić. Decyzja zapadła i wyjazd do Afryki jest postanowiony.
Kilka tygodni do podróży mija niczym jedna chwila i Agnieszka już siedzi w samolocie w drodze do Afryki. Podczas długiego lotu dziewczynka ma dużo czasu, aby rozmyślać nad tym, co czeka ją w Afryce. Troszkę się boi, kręci się niespokojnie. Ale jednocześnie w zakamarkach serduszka pojawia się ciekawość na myśl o tym, co przeżyje w nowym miejscu. A kiedy nagle wygląda przez okno samolotu, dostrzega przepiękne kolory - od żółtego po ceglasty - i zielone wysepki rozsiane w krajobrazie. To takie piękne! Nigdy jeszcze nie widziała takiego krajobrazu.
- Kiedy już będziemy na miejscu? - zaczyna się niecierpliwić, obserwując, co dzieje się na dole. Właśnie zauważyła stado zebr, biegnących w jednym kierunku.
Mapa strony start opowieści przeplatanki kontakt zamówienia ARTENIKA Technologie Internetowe
Copyright © 2005 - 2013 NIEBIESKI SŁOŃ